İnsan papilloma virüsü nasıl bulaşır ve kendinizi ondan nasıl korursunuz?

insan papilloma virüsü olan kız

Ne yazık ki ve ah, ama modern insan sürekli olarak çok sayıda çeşitli hastalığı beklemektedir - hem tehlikeli hem de çok değil. Ve bu hastalıklardan biri, gelişimi insan papilloma virüsü olan HPV'yi kışkırtan papillomdur. Bu arada, bu virüs çok yaygındır, bu nedenle neredeyse herkes enfekte olabilir. Ayrıca, çoğu zaman çok uzun süre enfekte bir kişi, insan papilloma virüsünün taşıyıcısı olduğundan şüphelenmez.

İlk önce, papillomun ne olduğunu bulalım. Belki de bu hastalığın cinsel yolla bulaşan hastalıklar grubuna ait olması kimseyi şaşırtmayacaktır. Peki hem deriyi hem de mukoz zarları etkileyen bu hastalığı herkes nasıl tanıyacağını biliyor mu? Tabii ki, asemptomatik bir seyir aşamasında, hastalıkları tanımak zordur - tek yol laboratuvar kan testi olabilir.

Hastalığın belirtileri

Er ya da geç vücuda giren bir virüs kendini hissettirir. Kuluçka süresi de farklıdır - birkaç günden birkaç aya ve hatta bazen enfekte bir ortakla temastan yıllar sonra. Her şey yalnızca enfekte kişinin bağışıklık durumuna bağlıdır. Kural olarak, cilt ve mukoza zarlarında tek veya grup neoplazmalar görülür. Yarım bezelye gibi düz veya pirinç tanesi gibi dışbükey olabilirler. Boyutlar ayrıca küçükten büyüğe büyük ölçüde değişebilir. Özellikle ağır vakalarda siğiller karnabahar gibidir.

Çoğu zaman siğiller anüs çevresinde, vulvada, vajinanın içinde ve dışında, skrotumda, peniste ve bazen iç uyluklarda bulunur. Neoplazmların nasıl davranacağını tahmin etmek neredeyse imkansızdır - değişmeden kalabilirler, herhangi bir dış müdahale olmadan küçülebilirler veya hızla büyümeye başlayabilirler. Kondilomun er ya da geç kötü huylu bir oluşuma dönüştüğüne dair yaygın bir teori vardır. Ancak bu, basit bir "korku hikayesi"nden başka bir şey değildir. Doktorlar herhangi bir dönüşümün olmadığını söylüyor.

Papilloma virüsü enfeksiyonunun bir yolu olarak cinsel temas

Virüsün bulaşma yöntemleri

Peki, insan papilloma virüsü nedir, az çok açıktır. Şimdi bu virüse nasıl bulaşabileceğinizi bulmanız gerekiyor:

cinsel enfeksiyon yolu

İnsan papilloma virüsü ile enfeksiyonun en yaygın yolu elbette cinsel temastır. Eşlerden biri enfekte olursa, cinsel temas sırasında - vajinal, oral veya anal fark etmez - virüs ikinci partnerin mukoza zarına nüfuz eder. Bu, virüsün vücuda girmesi ve oraya yerleşmesi için bir mikro çatlak veya başka, mukoza zarında en ufak bir hasarın yeterli olduğu anlamına gelir.

Ve şaşırtıcı bir şekilde doktorlar, virüsün çoğu zaman bir erkekten bir kadına bulaştığı gerçeğine dikkat çekiyor. Tabii ki, kadınlar da erkekleri çok sık enfekte eder. Tabii ki, cinsel ilişkileri rastgele olan insanlar risk altındadır. Ayrıca, etanol ve nikotinin etkisi altında mukoza zarları çok daha savunmasız hale geldiğinden, sigara içmenin ve alkol almanın da enfeksiyon riskini önemli ölçüde artırdığı kanıtlanmıştır.

Dikey enfeksiyon modu

Enfeksiyonun dikey bulaşma şekli, virüsün doğum sırasında hamile bir kadından bebeğe bulaşması durumudur. Bu, bebeğin doğum kanalının geçişi sırasında olur. Aslında, insan papilloma virüsü nerede bulunur. Bu nedenle, hastalığın çok ilerlemiş bir seyri durumunda, papilloma virüsünün bulaşmasını dışlamak için doktorlar sezaryen ihtiyacına karar verebilir. Adil olmakla birlikte, bunun en aşırı önlem olduğuna dikkat edilmelidir.

Ev enfeksiyon yolu

Çok nadiren, ancak bazen doktorlar insan papilloma virüsü ile ev içi enfeksiyon vakalarını kaydeder. Ancak bu şaşırtıcı değil - sonuçta, virüs sıradan bir öpücükle bulaşıyorsa, neden bulaşıklar, havlular, bezler ve diğer ev eşyaları yoluyla bulaşmasın? Bu hastalığın kuluçka süresinin çok çok uzun olduğu göz önüne alındığında, enfeksiyonun nasıl oluştuğunu tam olarak belirlemek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle, özellikle halka açık yerlerde - banyolar, saunalar, duşlar, soyunma odaları gibi temel kişisel hijyen kurallarını unutmamak çok önemlidir.

insan papilloma virüsü aşısı

Virüs Tedavisi

Neoplazmalar fark ederseniz, derhal doktora gidin. Hastalığın belirtilerinin son derece spesifik olmasına ve bunları herhangi bir şeyle karıştırmanın neredeyse imkansız olmasına rağmen, yine de bir doktora danışmaya değer. Doktor sadece tanıyı doğrulamakla kalmayacak, aynı zamanda genel sağlığınızı dikkate alarak en uygun tedaviyi de yazacaktır.

Lütfen dikkat - enfeksiyon cinsel yolla meydana geldiyse ve bu "ödülü" hangi partnerden aldığınızı biliyorsanız, ona söyleyin. Çünkü tedavi hem kadınlar hem de erkekler için gereklidir. Bu arada, çok önemli bir noktayı unutmayın! Size insan papilloma virüsü teşhisi konulursa, ruh eşinizden ayrılmak için acele etmeyin. Yukarıda defalarca belirtildiği gibi kuluçka süresi bazen çok uzun olabilir. Yani, sadakatsizlik olmaması oldukça olasıdır. Ve hastalık sadece fırtınalı bir gençliğin yankısı. Bu nedenle tedbirli olun, tavayı, oklavayı ve diğer ağır ve delici nesneleri bir kenara koyun, sakinleşmeye çalışın ve birlikte doktora gidin.

Ayrıca bazen tam bir yeterli tedavinin bile insan papilloma virüsünden tamamen kurtulmaya yardımcı olmadığını unutmayın. Hastalığın dış belirtileri tamamen ortadan kalkar, ancak virüs vücutta uykudadır - ve her an sadece başka bir kişiye bulaşmakla kalmaz, aynı zamanda belirli döküntülerle kendini yeniden duyurur. Ya da belki tüm hayatın boyunca, hiçbir şekilde ortaya çıkmadan sessizce "uyuyabilirsin". Bu durumda kişi virüsün taşıyıcısıdır.