Evde papillomlardan kurtulmak

doktor boyundaki papillomu inceliyor

Cilt ve mukoza zarlarında papillomların ortaya çıkmasından kimse bağışık değildir. Büyümeler kişiye estetik rahatsızlık getirir ve sağlık açısından tehlike oluşturmaz. Ancak tedavi edilmeyen bu neoplazmaların bazı türleri kanser gelişimine yol açar. Olumsuz sonuçlardan kaçınmak için papillomlardan kurtulmanız önerilir. Çıkarma işlemini hem klinikte hem de evde yapabilirsiniz.

Görünüm nedenleri

Papilloma, deri veya mukozada lokalize olan, başlangıçta iyi huylu bir tümördür. Neoplazmalar şekil ve renk bakımından farklılık gösterir ve genellikle gruplar halinde görülür. Bazı büyümeler sağlığa zararsızdır, diğerleri ise taşıyıcıları için tehlikelidir. İkinci durumda, papillomlardan kurtulmak daha iyidir. Tedavi evde yapılabilir.

Neoplazmaların görünümü insan papilloma virüsünü (HPV) kışkırtır.

İnsan papilloma virüsü ile aşağıdaki şekillerde enfekte olabilirsiniz:

 • cinsel olarak;
 • ciltteki mikro çatlaklar yoluyla enfekte bir kişiyle temas halinde;
 • doğum sırasında, çocuğun intrauterin gelişimi ile başlayarak;
 • ev eşyaları aracılığıyla - giysiler, havlular, jiletler;
 • yüksek nemli yerleri ziyaret etmek vb.

Çeşitli papillom türlerinin tedavisine hemen başlanması önerilir. Aksi takdirde, alevlenme sırasında, büyüme insan vücudunun tüm yüzeyini hızla kaplayacaktır. Evde, bazı neoplazmalardan kurtulabilirsiniz ve kurtulmalısınız. İyi huylu tümörlerin ulaşılması zor yerlerde lokalizasyonu ile tıbbi müdahale belirtilir. Gerçekten de, gırtlaktaki papillom konsantrasyonu, solunum problemlerine, ses kaybına ve mukoza zarında - ülser ve kanamanın ortaya çıkmasına neden olur.

Papillom türleri

100'den fazla insan papilloma virüsü (HPV) türü vardır. Her biri insan vücuduna girerek kendini farklı şekillerde gösterebilir.

Aşağıdaki papillom türleri vardır:

 • Sıradan. Bu tür neoplazmalara basit, plantar veya kaba siğiller de denir. Büyümeler esas olarak ayak parmaklarında ve ellerde, avuç içi ve ayaklarda, ağzın köşelerinde bulunur. Siğillerin yüzeyi pürüzlü ve keratinizedir, genellikle gruplar halinde görülür;
 • düz. Neoplazmalar bir daire veya oval şeklindedir ve cildin biraz üzerinde yükselir. Papillomların rengi etten açık kahverengiye kadar değişir. Favori yer - üst ve alt ekstremitelerin arkası, yüz, boyun, sırt, göğüs, koltuk altları. Avuç içi ve ayaklarda asla lokalize olmadığını belirtmekte fayda var;
 • ipliksibüyümeler (akrokorlar). Papillomların şekli farklıdır, ancak her durumda ince bir "bacak" vardır. Çoğu zaman eski nesil insanlarda görülür (35 yaşından itibaren). Neoplazm, göz kapaklarında, boyunda, koltuk altlarında ve kasıkta, göğüslerin altında, genellikle kıvrımlarda lokalizedir;
 • Sivri (siğiller).Onlara başka bir isim verildi - zührevi siğiller. Papillomların geniş bir tabanı ve çok sayıda sivri ucu vardır. Genital bölgede, anüste, daha az sıklıkla görülür - servikste ve ağız boşluğunda. Hızlı büyüme, kaşıntı ve kızarıklık ile karakterizedir.

Tehlike ve teşhis

Papilloma iyi huylu bir tümör olarak kabul edilir. Bununla birlikte, HPV'nin bazı alt tipleri insan sağlığı için önemli bir risk taşır.

16, 18, 31, 33 vb. virüs türleri yüksek oranda onkojeniktir ve kansere yol açar.

Derideki herhangi bir büyüme atılmalıdır. Bu klinikte veya evde yapılabilir. Ayrıca, tedavi genellikle bağışıklık sistemini güçlendirmek için ilaç almayı içerir. Zamanında önlemler alınmalıdır, bu insan papilloma virüsünün yarattığı tehlikeden kurtulacaktır.

Aşağıdaki muayeneler, insan vücudunda HPV varlığının teşhis edilmesine ve tespit edilmesine yardımcı olacaktır:

 • Kolposkopi. Rahim ağzındaki siğilleri tespit etmek için kullanılır;
 • Sitoloji için analiz. İnceleme için üst papillom tabakasının bulaşması veya çıkarılması gerçekleştirilir. Değiştirilmiş hücreleri tespit etmek için gerçekleştirilir;
 • Histolojik tanı. Ortaya çıkan neoplazmın doğasını belirlemek için bir papilloma biyopsisi yapılır;
 • PCR analizi. Çalışma için biyomateryal bir yayma, idrar, venöz kandır. Analiz, insan vücudundaki virüsün türünü ve miktarını belirlemeye yardımcı olur.

Neoplazmalar bulunursa, bir dermatolog, zührevi uzmanı veya jinekolog ile iletişime geçmelisiniz.

Papillomlardan kurtulmak için ev yöntemleri

koldaki papillomların koterizasyonu

Akut dönemlerde, HPV, cilt veya mukoza zarlarında çeşitli büyüme biçimlerinin ortaya çıkmasıyla kendini gösterir. Bu tür neoplazmlardan kurtulmanız önerilir. Sonuçta, genellikle sahibine rahatsızlık verir ve estetik görünmezler. Bazen artan bağışıklık nedeniyle iyi huylu tümörler kendi kendine kaybolur.

Evde papillomlardan kurtulmak herkesin elinde olacak. Evde prosedürün ana koşulu, neoplazmı kolayca erişilebilir bir yerde bulmaktır. Aksi takdirde, birikmenin hızlı ve güvenli bir şekilde kaldırılacağı kliniğe gitmelisiniz.

Evde papillomlardan kurtulmak yardımcı olacaktır:

 • bitkisel ilaçlar;
 • Halk ilaçları;
 • farmasötik müstahzarlar;
 • merhemler;
 • asitler ve alkaliler;
 • uçucu yağlar;
 • şifalı otlar, vb.

Eczane müstahzarları

Eczane mağazalarının raflarında birçok farklı ilaç bulabilirsiniz. Bazıları insan papilloma virüsünün dış tezahürüyle savaşır, diğerleri immünomodülatör görevi görür. Merhemler, antiviral ilaçlar, çeşitli koterizasyon ve dondurma ajanları, büyümelerden kurtulmaya yardımcı olur. Farmasötik müstahzarların her birinin evde kullanılmasına izin verilir.

Evde papillomlardan kurtulmak için oksolin merhem mükemmeldir. Sadece büyümeleri ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda virüsü de etkiler. Siğillerin tamamen yok edilmesi için uzun süreli kullanım gerektirir. Etkilenen bölgeye 14-61 gün boyunca günde iki veya üç kez% 3 merhem uygulanır. Eksilerden geçici bir yanma hissi not edilir.

Salisilik merhem ayrıca evde papillomlardan kurtulmaya yardımcı olur. İlaç, antiseptik ve antienflamatuar bir ajan olarak işlev gören asit içerir. Yüz ve cinsel organlarda kullanımı kontrendikedir. Neoplazma merhem ile bulaşır ve üstüne bir peçete ile kaplanır. Uygulamalar 2 hafta boyunca gece yapılır.

Papillom kırlangıçotu

papillom kırlangıçotu

Celandine, konuşan bir adı olan bir bitkidir. İnsan papilloma virüsünün neden olduğu hastalıklar da dahil olmak üzere cilt hastalıklarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Bitki özsuyunda bulunan asit ve toksik maddeler, büyümelerden kurtulmaya yardımcı olur. Avantajlardan, ürünü kullanırken ağrısızlık ve mevcudiyeti öne çıkıyor. Eksilerden - tedavi süresi.

Kırlangıçotu yardımıyla evde papillomlardan kurtulmak zor değildir. Uygulama modu:

 • prosedürden önce siğil iyi buğulanır;
 • büyüme çevresindeki cilt, sağlıklı epidermisi asitten korumak için bir kremle yağlanır;
 • neoplazm, bitkinin kesilmiş gövdesinden elde edilen meyve suyu ile dağlanır;
 • prosedür 7 gün boyunca 2 günde bir tekrarlanır.

Evde papillomlardan kurtulmak için kırlangıçotu kullanımına farklı bir şekilde izin verilir. Büyümenin yüzeyi ıslatılır, siğil bitkinin suyu ile dağlanır. Daha büyük bir etki elde etmek için neoplazmanın tabanı bir iplikle bağlanır. Birikme azaldıkça ipliği her seferinde daha sıkı sıkın. Prosedür günde iki kez gerçekleştirilir. Tedavi süresi yaklaşık bir aydır.

İyi huylu bir tümörden kurtulmak için bitkiyi düzenli olarak kullanmalısınız. Bir halk ilacı evde harici veya dahili olarak tentür şeklinde kullanabilirsiniz.

1 kür tedavi için kırlangıçotu suyu ile 5 papilloma kadar tedavi edilmesine izin verilir. Doz aşımı durumunda, vücudun toksik maddelerle zehirlenmesi meydana gelir.

Sarımsak

Evde papillomlardan kurtulmaya yardımcı olacak mükemmel bir halk ilacı sarımsaktır. Hem harici hem de dahili olarak kullanılabilir. Sarımsak suyunun antiviral, antiinflamatuar ve antifungal etkileri vardır. İçerdiği fitokitler bakterileri öldürür ve üremelerini engeller.

Virüsle savaşmak için sarımsak kullanmanın yolları:

 • Sarımsak suyu evde papillomlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Siğil günde iki kez bir karanfil kesimi ile tedavi edilir. Tedavi süresi 2 haftadır. Birikmenin kaybolmasından sonra, prosedürü birkaç gün daha uygulayın;
 • Sarımsağı krema ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Karanfilleri ince bir şekilde öğütün ve elde edilen bulamacı 1 ila 2 oranında krema ile karıştırın. Papilloma, yukarıdan bandajlanmış bir ilaçla tedavi edilir. 2-3 saat sonra cilt yıkanır. İşlem, kişi büyümeden kurtulana kadar günlük olarak gerçekleştirilir. Tedavi süresi 30 gündür;
 • Krema yerine bal kullanılabilir. Sarımsak ezilir ve bal ile eşit oranlarda karıştırılır. Etkilenen cildin yeri günde iki kez ürünle yağlanır. 20 dakika içinde. karışım yıkanır;
 • Sarımsak tentürü ile papillomlardan kurtulabilirsiniz. Evde 4 karanfil öğütün ve 120 ml yulaf ezmesi dökün. elma sirkesi. Ortaya çıkan çare 14 gün boyunca ısrar edilmelidir. Neoplazma ajan tarafından günlük olarak işlenir. Birikme tamamen kaybolana kadar tentür kullanılır.

Papillomdan kurtulmak için uzun süre sarımsak ilacı kullanmalısınız. Siğiller evde sorunsuz bir şekilde çıkarılır.

Çamaşır sabunu

papillomlardan çamaşır sabunu

Evde papillomlardan kurtulmak için çamaşır sabunu kullanımına yardımcı olacaktır. Prosedür için yüzde 72'lik bir ajan kullanmak daha iyidir. Çamaşır sabunu çok miktarda yağ asidi ve alkali madde içerir. Yukarıdaki bileşenler papillomlar için zararlı bir ortam yaratır ve büyümelerden hızla kurtulmanızı sağlar.

Virüsün derisindeki belirtilerin tedavisi genellikle etkilenen bölgeye uygulamalar yapılarak gerçekleştirilir. Siğil suyla ıslatılır ve çamaşır sabunu ile köpürtülür. Papillom kalın bir %72 ajan tabakası ile kaplandığında üstüne yapışkan bir sıva uygulanır. İşlem 3-4 gün boyunca geceleri gerçekleştirilir. Sabah, yer su ile yıkanır. Siğil kurur ve düşer. Büyümeden kurtulmak hızlı ve ağrısızdır.

Evde papillomlardan kurtulmak için bir çözüm hazırlayabilirsiniz. Çamaşır sabunu rende üzerine sürülür ve ılık su ile dökülür. Çözelti 20 dakika demlenir, ardından sıvı süzülür. Büyümeler her akşam günlük olarak tedavi edilmelidir.

Çamaşır sabunu kullanan kompresler de yaygındır. 20 gr. fonlar ezilir ve ateşte eritilir. Evde, soğumaya bırakılması gereken viskoz bir karışım elde edilir. Gazlı bez ajana batırılır ve papilloma uygulanır. Yukarıdan, sıkıştırma yapışkan bantla sabitlenir. 3 saat sonra bandaj çıkarılır. Prosedürü günde iki kez yaparsanız birikmeden kurtulabilirsiniz.

Siğiller tamamen yok olana kadar ürünü düzenli olarak kullanmanız önerilir.

Alkali

Eczanelerde kısa sürede papillomlardan kurtulmanızı sağlayan birçok araç bulabilirsiniz. Bu tür ilaçlar genellikle büyüme üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan alkali içerir. Alkali farmasötik ürünler evde sorunsuz kullanılmaktadır.

Evde alkali ürünler dikkatli kullanılmalıdır. Papillomdan kurtulmak için talimatları izlemeniz önerilir. Şiddetli ağrı hissediyorsanız, büyümeyi her gün değil, her gün tedavi edebilirsiniz.

Asit

Asit bazlı farmasötik müstahzarlar, ciltteki papillomlardan başarıyla kurtulmaya yardımcı olacaktır. Prosedürün acısı, bu tür fonların ana dezavantajıdır. Evde asit çözeltileri kullanmak kolaydır ve minimum zaman gerektirir.

Farmasötik ürünlerin yanlış kullanımı, yara izlerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Her türlü papillomdan kurtulmaya yardımcı olur. Ancak genital siğillerin çıkarılması bir doktor tarafından yapılmalıdır. Asit preparatları dikkatli kullanılmalıdır. Solüsyon cildin sağlıklı bir bölgesine bulaşırsa, yeri alkolle silmeli ve yıkamalısınız.

Donmak

Dondurma yardımı ile papillomlardan kurtulabilirsiniz. Klinikte bunun için sıvı nitrojen kullanılmaktadır. Ancak evde bazı eczane ürünleri sayesinde dondurma işlemi yapılabilir. Tamamen güvenlidirler ve virüsün cilt üzerindeki belirtilerini ortadan kaldırmayı kolaylaştırırlar. Dondurma yardımı ile aşağıdaki papillom türlerinden kurtulabilirsiniz - sıradan, düz ve plantar siğiller.

Özel hazırlıklar evde kriyo yıkıma izin verecektir. Uygulama yöntemi aynıdır:

 • sünger aplikatörü, özel bir tutucu kullanılarak 20 saniye boyunca aerosol içine sokulur;
 • aplikatör dışarı çekilir ve siğilin çapına bağlı olarak 10-40 saniye boyunca papillomaya karşı bastırılır;
 • 2 hafta sonra siğil kaybolur;
 • 1 işlemde birikimden kurtulmak mümkün olmadıysa ek 2-3 seans daha yapılır.

Paket, tek kullanımlık toplam 12 aplikatör içerir. Talimatları tam olarak uygularsanız, evde papillomlardan kurtulmak zor değildir. İşlem sırasında dikkatli olmak, iz ve yara izlerinin önüne geçecektir. Eğer 3 seansta birikmeden kurtulmak mümkün olmadıysa doktorunuza danışmanız önerilir. Benleri, doğum lekelerini çıkarmak için dondurucu ürünler kullanmayın.

Kriyopreparasyonları kullanmadan önce, neoplazmanın bir papillom olduğundan emin olmalısınız.

Yama

papillom kaldırma yaması

Eczanelerde papillomlardan kurtulmaya yardımcı olan yamalar satın alabilirsiniz. Aktif madde salisilik asit içerirler. Evde, bu yöntem çok uygundur. Virüsün cildindeki dış tezahürü tedavi etmek uzun zaman alacaktır.

Yamalar virüsün kendisini hiçbir şekilde etkilemez, sadece neoplazmı çıkarır. Bir süre sonra, büyüme ciltte tekrar görünebilir.

Uçucu yağlar

Uçucu yağları kullanarak papillomlardan kurtulabilirsiniz. Virüsle savaşırlar, antienflamatuar ve antiseptik etkileri vardır. Ayrıca, uçucu yağlar cildin hızlı yenilenmesine katkıda bulunur.

Evde papillomlardan yağ ile kurtulabilirsiniz:

 • çay ağacı. Pamuk yünü temel bir maddede nemlendirin ve büyümeye uygulayın. Üstüne yapışkan bant ile sabitleyin. Prosedürü gece gerçekleştirin. Ürün mukoza üzerinde kullanılıyorsa, uçucu yağ zeytinyağı ile 1: 10 oranında seyreltilir;
 • Limon. Araç hem tedavi hem de önleme için kullanılır. Limon yağına batırılmış bir pamuklu çubuk, ciltteki papilloma 10 dakika boyunca uygulanır. Etkilenen bölgenin 4 r'ye kadar yağlanması, birikmeden kurtulmaya yardımcı olacaktır. 2 hafta boyunca günde;
 • Okaliptüs. Cineole sayesinde ürün, papillomları birkaç gün içinde ortadan kaldırır. Siğilleri tamamen kaybolana kadar 2-3 saatte bir yağlayabilirsiniz. Büyüme kol ve bacaklarda lokalize ise banyo yapılır. Bir litre suya 20 damla okaliptüs yağı tüketilir. İşlemin süresi 15 dakikadır. günde iki kere;
 • hint yağı. Papilloma buğulanır ve kurutulur. Az miktarda hint yağı, büyümeye kolayca sürülür. Üzerine yapışkan bir sıva yapıştırılır. Siğilden kurtulmak için cilt üzerinde uygulama ile mümkün olduğunca uzun süre kalmanız gerekir. Daha sonra yama çıkarılır ve neoplazmanın üst tabakası çıkarılır.

Evde deniz topalak, çam, köknar, karanfil ve diğer yağların kullanılmasına da izin verilir. Derideki papillomu yok ederler ve uzun süre virüsün yeni tezahürlerini hafifletirler.

Sirke

Papillomlar için elma sirkesi

Asetik asit, büyümeleri düzenli olarak dağlamak için kullanılır. Elma, alkol, meyve, dut vb. sirke ile evde papillomlardan kurtulabilirsiniz. Ürünün %70'e kadar konsantrasyonda kullanılması tavsiye edilir. Bu gösterge aşılırsa ciltte yanıklar meydana gelebilir.

Sirke özelliklerini güçlendirmek, aşağıdaki araçların hazırlanmasına yardımcı olacaktır:

 • Soğan kabuğu sirke ile dökülür. Karışım güneşten uzak bir yerde 14 gün süreyle demlenir. Kabuk çıkarılır, kurutulur ve bütün gece papillomlara uygulanır. Sabah, büyüme yeri krema ile nemlendirilir. Bir ay içinde bir siğilden bu şekilde kurtulabilirsiniz;
 • Eşit oranlarda un, sirke ve ince doğranmış sarımsağı pürüzsüz olana kadar karıştırın. Büyümeleri tedavi etmek için karışımı cilde 3 gün boyunca uygulayın. Papilloma kökle birlikte atılır. Siğilin çıkarılmasından sonra ortaya çıkan delik deniz topalak yağı ile tedavi edilir;
 • Az miktarda un birkaç damla sirke ile karıştırılır. Evde papillomdan kurtulmak için büyümeye bir karışım uygulanır. Prosedür her gün gerçekleştirilir;
 • Tedaviye bir çare hazırlamak için, ampulün yarısını asetik aside batırmanız gerekecektir. 3 saat sonra ampulün yarısı papillomlu cilde bastırılır ve sıkı bir bandajla sabitlenir. Geceleri düzenli olarak kompres uygulaması, büyümelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

İnsan papilloma virüsünün tedavisi kapsamlı olmalıdır. Hem HPV'nin dış tezahüründen kurtulmak hem de bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir.

şifalı otlar

Ciltte papillomların ortaya çıkmasının ana nedeni bağışıklık sisteminin zayıflamasıdır. Vücudun doğal savunmasını korumak, büyümelerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Virüs "uyku modunda" olacak ve ancak bağışıklık azaldığında kendini hissettirecek.

Evde, vücudun savunmasını güçlendirmek için oral uygulama için araçlar hazırlayabilirsiniz:

 • Atkuyruğu, muz yaprağı, melisa, ısırgan otu, karahindiba kökü ve kuşburnu eşit oranlarda karıştırın. 3 yemek kaşığı dökün. ben. tıbbi koleksiyon 800 ml. su ve ateşe verin. 10 dakika kaynatın, ardından suyu 3 saat ısrar edin. Papillomlardan kurtulmak 250 ml almaya yardımcı olacaktır. 30 dakika kaynatma. yemeklerden önce 3-4 s. bir günde;
 • 2 yemek kaşığı. ben. Ekinezya purpurea otları 200 ml'ye dökülür. kaynayan su. Sıvı bir su banyosuna konur ve yarım saat kaynatılır. Süzülmüş ve soğutulmuş et suyuna 200 ml'ye kadar kaynamış su ilave edilir. 1 yemek kaşığı şifalı bitki alın. ben. yemeklerden yarım saat önce günde üç kez;
 • Anason kaynatma papillomlardan kurtulmaya yardımcı olacaktır. 4 gr. bitkinin meyvelerinin üzerine kaynar su dökün ve 7 dakika pişirmek için ateşe verin. Et suyu süzülür ve 2 yemek kaşığı içinde içilir. ben. bir günde;
 • 250 gr. soğan bir blender veya kıyma makinesinde doğranmış. Elde edilen bulamaca 200 gr eklenir. şeker ve yarım litre su. Karışımı 1, 5 saat boyunca sessiz bir ateşe koyun. Et suyuna 2 yemek kaşığı eklenir. ben. bal ve her şey karıştırılır. Süzülmüş, 3-5 r içecek anlamına gelir. 1 inci. ben. yemeklerden çeyrek saat önce.

Tıbbi bitkisel kaynatmaların düzenli kullanımı, evde papillomlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Dış etkinin diğer yolları

Papillomları çıkarmak için halk ilaçları

Ciltteki çoğu papillomdan evde kurtulabilirsiniz. Bunun istisnası zührevi siğiller. Sivri büyümelerin çıkarılması ve tedavisi, ilgili doktor tarafından yapılmalıdır. Farmasötik müstahzarlara ek olarak, bitkisel kaynatmalar, bitkiler, uçucu yağlar, siğilleri etkilemek için alternatif yöntemler de kullanılmaktadır.

Evde papillomların koterizasyonu için tarifler:

 • 2 gr karıştırın. borik asit tozu, 3 gr. toz aspirin, %5 iyot. Karışıma 100 ml eklenir. alkol, iyice karıştırın. Büyümelerden kurtulmak için, siğilleri ajanla pamuklu çubukla tedavi ediyoruz. Prosedür bir hafta boyunca günde iki kez yapılmalıdır;
 • Yeşil cevizler ezilir ve gazyağı ile doldurulur. Malzemeler eşit oranlarda alınır. Karışım karanlık bir yerde 21 gün boyunca demlenir. Süzülmüş tentür, papillomu günde iki kez yağlar. Ciltteki büyümelerden bu şekilde bir hafta içinde kurtulabilirsiniz.

Siğilleri evde etkilemenin alternatif bir yolu yapışkan bant kullanmaktır. Papillomdan kurtulmak için bir parça yapışkan bant kesmeniz ve büyüme üzerine yapıştırmanız gerekir. Bu yöntem düzenli olarak kullanılmalıdır. Yapışkan bandın 10 gün boyunca günlük olarak değiştirilmesi önerilir. Siğil kurur ve zamanla düşer.

Büyüme derinin üzerinde güçlü bir şekilde çıkıntı yaparsa, bir iplikle sıkıca sarılabilir. İplik, bu yere kan akışını engellemek için papillomun tabanına bağlanmalıdır. Dolaşım bozuklukları nedeniyle siğil bir süre sonra düşecektir. Neoplazmadan bu şekilde kurtulmak için sağlıklı epidermise zarar vermemeye özen gösterilmelidir.

HPV'den tamamen kurtulmak mümkün mü?

vücutta papillom nasıl kurtulur

Dünyadaki insanların %70'inde vücutta insan papilloma virüsünün varlığı belirtilmektedir. Deride çeşitli şekilli oluşumların ortaya çıkmasına neden olur. HPV'nin bazıları oldukça onkojenik olan birçok suşu vardır. Tedavi edilmediğinde, genellikle hem kadınlarda hem de erkeklerde genital organ kanserine yol açarlar. Kanserli tümörlerin oluşmasını önlemek için düzenli olarak tıbbi muayenelerden geçmelisiniz.

İnsan papilloma virüsünden tamamen kurtulmak imkansızdır.

HPV her türlü tedaviye çok dirençlidir ve insan vücudunda yaşamın sonuna kadar varlığını sürdürür. Ancak durumu izlenebilir ve "uyku modunda" tutulabilir. Deride papillomlar görünmeye başladıysa, bu bir immün yetmezliği gösterir. Antiviral ilaçlar, vitaminler ile zayıflamış bir bağışıklık sistemiyle savaşabilirsiniz. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek, HPV'nin iyi bir şekilde önlenmesi olacaktır.

Büyümelerden kurtulmak her zaman gerekli değildir. Vücudun koruyucu işlevleri geri yüklendiğinde kendi başlarına kaybolabilirler. Ancak papillomlar şekil ve renk olarak değişmeye başladıysa siğiller hemen çıkarılmalıdır. Bu genellikle ciltteki büyümenin kötü huylu bir tümöre dejenerasyonunu gösterir.

Özel bir aşı, en tehlikeli papilloma virüsü türleri ile enfeksiyondan kurtulmaya yardımcı olacaktır. Aşılama 3 aşamada gerçekleşir ve yüksek onkojenik suşlara karşı güvenilir bir şekilde koruma sağlar.

Enfeksiyon nasıl önlenir?

İnsan papilloma virüsü (HPV) ile enfeksiyonu önlemek, büyümelerden daha sonra kurtulmaktan daha iyidir. Ancak, tüm önleyici tedbirlere uyulması bile %100 garanti vermez.

HPV'ye yakalanmamak için şunları yapmanız önerilir:

 • Erken yaşta aşı olun. İlaçlar, genital kansere neden olabilecek en tehlikeli virüs türlerinden bazılarına karşı koruma sağlar;
 • Cinsel partner seçiminde seçici olun. İnsan papilloma virüsü sıklıkla cinsel yolla bulaşır. Rastgele cinsel ilişkiye son vermek ve düzenli prezervatif kullanımı enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olacaktır;
 • Yalnızca kişisel hijyen ürünlerini kullanın. Yetkisiz kişilere kullanım için para veremez veya başkalarının eşyalarını kullanamazsınız;
 • Yüksek riskli bölgelere seyahat etmekten kaçının. Hamamlar, saunalar, güzellik salonları, yüzme havuzları;
 • Düzenli tıbbi muayeneler yapın. Test, sağlık durumunu kontrol etmeye yardımcı olacaktır;
 • Cildi dış etkenlerden koruyun. Deride genellikle insan papilloma virüsünün nüfuz ettiği mikro çatlaklar görülür.

Alınan tüm önlemlere rağmen enfeksiyon oluşursa başka profilaksilere başvurulmalıdır.

HPV tedavi edilemez. Ancak "uyku modunda" kontrol altında tutulabilir.

İnsan papilloma virüsünün ciltte dışarıdan görünmesini önlemek için bağışıklık güçlendirilmelidir. Antiviral ilaçların, vitamin komplekslerinin, immünomodülatörlerin kullanımı HPV ile savaşmaya yardımcı olacaktır. Büyüme göründüğünde, bunların kaldırılması belirtilir.