Siğillerden kırlangıçotu - kullanım talimatları

Celandine (warthog), haşhaş ailesine ait dikotiledonlu oligotipik bir bitkidir. Çim bir ot olarak kabul edilir ve tarımsal olarak ekilmez. Ilıman iklime sahip ülkelerde yetişir. Celandine, yollar boyunca, orman açıklıklarında ve ev arazilerinde bulunabilir. Halk hekimliğinde kırlangıçotu, siğiller ve diğer bazı hastalıklar için kullanılır. Suyu birçok toksik madde içerir, bu nedenle otu tek başına kullanmak tehlikeli olabilir.

kırlangıçotu bileşimi

Celandine - siğillerden kurtulan şifalı bir bitki

Bitkinin bileşimi, bazıları zehirli olan birkaç kimyasal grubu içerir. Kırlangıçotunun toksik bileşenleri arasında esas olarak yaban domuzu suyunda sayısı yirmiye ulaşan alkaloidler bulunur. Yüksek dozlarda konvülsiyonlar, antikolinerjik sendrom, halüsinasyonlar, solunum bozuklukları, koma gelişimini tetikleyebilirler. Vücuda küçük dozlarda giren kırlangıçotu alkaloidlerinin analjezik, antispazmodik ve yatıştırıcı etkileri vardır. Ek olarak, kabızlık için bir çare olarak kırlangıçotu kullanımına izin veren bağırsak hareketliliğini arttırırlar.

Alkaloidlere ek olarak, kırlangıçotu suyu organik asitler ve uçucu yağlar içerir. Bu bileşenler, bitkinin ciltteki büyümeleri (siğiller, papillomlar, benler, kuru nasırlar) gidermek için kullanılmasına izin veren insan vücudunun dokularını yıkıcı bir şekilde etkileyebilir. Siğilleri kırlangıçotu ile yok etmek, geleneksel tıbbın uzun süredir devam eden ve kanıtlanmış bir yöntemidir.

Söz konusu bitkiye dayalı müstahzarlar, bulaşıcı hastalıklarla savaşmanıza izin veren doğal antibakteriyel ajanlar olan fitokitler içerir. Celandine genellikle sistemik enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmaz. Bununla birlikte, lokal inflamasyon odaklarının (kırık, sivilce, yüzeysel apseler) tedavisi mümkün ve üretkendir.

Bitki çok miktarda vitamin içerir (esas olarak "C" ve "A" grupları). Vücudun genel olarak güçlendirilmesine, bağışıklık savunmasının güçlendirilmesine, birçok hastalığın önlenmesine katkıda bulunurlar.

Not: kırlangıçotu otunu kaynatırken, bileşimini oluşturan bazı maddeler yok edilir. Her şeyden önce, vitaminlerle ilgilidir. Bu nedenle, vücudu güçlendirmek için yüksek sıcaklıklara maruz kalma gerektiren bitki preparatları kullanılmaz.

Celandine ile siğillerden kurtulmak mümkün mü?

Warthog, geleneksel şifacılar tarafından uzun süredir kullanılmaktadır. Kullanımının diğer endikasyonları arasında çeşitli siğiller, papillomlar, kuru mısırlar bulunur. Bitki cilt neoplazmaları için oldukça etkili bir ilaçtır. İstenilen efekti elde etmek için kırlangıçotu siğillerden nasıl doğru kullanacağınızı bilmeniz gerekir.

Çiçeklenme döneminde kırlangıçotu kullanırsanız terapötik bir etki elde edebilirsiniz. Bu sefer Haziran ve Temmuz başlarında düşer. Bir bitki çiçek açtığında, suyu maksimum miktarda tıbbi bileşen içerir. Yaban domuzunun çiçeklenme zamanı dışında kullanılması mümkündür, ancak bitkinin etkisi zayıflayacaktır.

Aşağıdaki şekilde kırlangıçotu suyu uygulayarak bir siğil çıkarmak gerekir:

 1. Siğil ve etrafındaki alanı yıkayın ve buharlayın. Bu, dokularını bitkinin asitlerine karşı daha duyarlı hale getirecektir.
 2. Celandine'nin sapını yırtın. Aynı zamanda, kesiminde bir damla parlak portakal suyu görünmelidir.
 3. Suyu siğilin üzerine ve çevresine kısa dokunuşlarla uygulayın.
 4. Sorunlu alan kaybolana kadar tedaviyi günde iki kez tekrarlayın.

Kırlangıçotu aynı anda üç etki mekanizmasına sahiptir. Her şeyden önce, siğil, onu gerçekten çözen organik asitlere maruz kalır. Ek olarak, meyve suyunun patolojik odaktaki kan akışını artıran ve emilimini hızlandıran tahriş edici bir etkisi vardır. İlacın üçüncü etki mekanizması, yerel bir immün sistemi uyarıcı etkidir. Celandine, dokularda HPV'nin yok edilmesini amaçlayan reaksiyonları artırır.

Not: Kırlangıçotu otları ile tedavi, etkili olmasına rağmen oldukça uzundur. Bir neoplazmın çıkarılması bir ay veya daha fazla sürebilir. Süreci hızlandırmak için, çok daha yüksek aktif madde konsantrasyonuna sahip yaban domuzu bazlı ürünlerin kullanılması tavsiye edilir.

Celandine dayalı araçlar

Hem geleneksel hem de geleneksel tıp, kırlangıçotu temelinde yapılan veya buna benzer bir etki mekanizmasına sahip olan ciltteki neoplazmalarla savaşmak için bir takım ilaçlara sahiptir.

Ürünler, asidik bir bileşenle birleştirilmiş yaban domuzu özleri içerebilir. Bu tür ilaçlar, genellikle kimyasal yanıkların eşlik ettiği siğilleri kabaca yakar. Bu, 1-2 uygulamada bir siğil kaldırabilen endüstriyel ilaçlar kullanıldığında olur.

Geleneksel tıp müstahzarları daha yumuşaktır ve kimyasal yanıklara neden olmaz. Nazik davranırlar, siğili yavaş yavaş yok ederler ve kendiliğinden ayrılmasına yol açarlar. Saf haliyle kırlangıçotu gibi geleneksel ilaçlar, 3-4 haftalık uzun bir tedavi süreci gerektirir. Bununla birlikte, yüzdeki ve vücudun açıkta kalan diğer bölgelerindeki siğilleri çıkarmak için daha uygundurlar.

Siğiller ve papillomlar için çözüm

Sodyum ve potasyum hidroksit bazlı aynı adı taşıyan ilaç, papillomların hızlı bir şekilde çıkarılması için en etkili araçlardan biridir. 1, 2 ml'lik beherlere dağıtılır, jel kıvamındadır.

İlacın yardımıyla ciltteki istenmeyen büyümeleri gidermeden önce, tedavi edilen alanın buharla ısıtılması ve ardından siğilin yakınındaki cildi bir krem veya yapışkan sıva ile korumanız önerilir. Çözelti, kabın içine yerleştirilmiş özel bir aplikatör ile uygulanır. Dozaj - neoplazmın tepesinde 1 damla.

Solüsyonun uygulandığı yerde güçlü bir yanma hissi oluşabilir, ancak hızla geçer. Küçük papillomlar ilk işlemden 12-24 saat sonra düşer. Büyük çıkıntılar ve kuru nasırlar 3-5 uygulama gerektirebilir. Gün aşırı işlem yapılmaktadır.

Papilloma düştükten sonra, yerinde cildin kimyasal bir yanığı olan küçük bir yara kalır. Hızlı iyileşmesi için aşağıdaki gibi araçlar kullanmalısınız:

 1. Antimikrobiyal merhem - ince bir tabaka ile günde 2 kez.
 2. Köpük rejenerasyonu - yaranın üzerinde günde 1-2 kez.
 3. Süpürasyon ile günde 2-3 kez yıkama şeklinde antiseptikler.

Anüs veya genital organların mukoza zarında bulunan anogenital papillomların ve genital siğillerin tedavisi için ilacı kullanmayın. Bu tür bir tedavi son derece acı vericidir ve ciddi sonuçlara yol açabilir.

Not: Ürünü uyguladıktan sonra papillomdan akacağından korkmamalısınız. Çözelti jel benzeri bir yapıya sahiptir ve neoplazmanın dokularına hızla emilir. Aynı zamanda, yüzeyinde siyah noktaların ortaya çıkması, siğilde nekrotik süreçlerin başladığının kanıtı olarak hizmet eder.

Siğillerden kırlangıçotu ile balsam

1, 2 ml'lik beherlerde ve 15 ml'lik şişelerde dağıtılan balsam. İlacın bileşimi taze kırlangıçotu suyu ve bir dizi Baykal bitkisi içerir. Bileşimde amonyak olmamasına rağmen, balsamın keskin bir amonyak kokusu vardır.

İlacın etkisi önceki ilaca benzer. Topikal olarak uygulandığında, ilacın cilt büyümeleri üzerinde yıkıcı bir etkisi vardır ve keratinizasyonlarına ve yıkımlarına neden olur. Balsamın etkinliği çözeltiden daha düşüktür, bu nedenle küçük siğiller, mısırlar ve papillomların yok edilmesi için kullanılması önerilir.

Dağ kökenli kırlangıçotu ile bir siğil nasıl kaldırılır? İşlemden önce sıcak suda buğulanır, ardından ajan kusurun merkezine uygulanır. Bu durumda uygulama alanının işlem yapılan yüzey alanından biraz daha az olması daha iyidir. Bu, sağlıklı cilde zarar gelmesini önleyecektir. Kırlangıçotu ile balsam bir uygulama şeklinde kullanılır.

Bunu yapmak için, ilaçla nemlendirilmiş bir pamuklu çubuk, belirli bir süre boyunca büyümeye karşı bastırılır, yani:

 • yüzünde siğiller - 8-10 dakika;
 • vücutta siğiller - 12 dakika;
 • anogenital siğiller - 2 dakika.

Papillomlar ve kuru mısırlar için tedavi süreci 3 ila 10 gün arasında değişmektedir. Bu durumda, işlem sıklığı günde 2 defadır. Siğiller 3-4 gün boyunca çift koterizasyon gerektirir. Bu durumda, çıkıntının keratinize üst katmanları düzenli olarak çıkarılmalıdır.

Not: prosedüre hafif bir yanma hissi ve iksir salınımı eşlik edebilir. Dayanılmaz ağrı, lokal anestezi uygulamasının ve bazı durumlarda - siğillerle baş etmenin diğer yöntemlerinin araştırılması için bir göstergedir.

Siğillerden bir kalem "kırlangıçotu" nasıl kullanılır?

Hemen hemen her eczanede siğil kalem gibi uygun bir dozaj formu bulabilirsiniz. Bu formda, tanınmış bir şirket kırlangıçotu müstahzarları üretmektedir.

Aleti sıvı formdan ziyade kurşun kalem şeklinde kullanmak daha uygundur. İlaç, yok edilmesi için gereken süre boyunca günde iki kez önceden buğulanmış bir siğil üzerine uygulanır. Kullanmadan önce kalemin başını suyla nemlendirin. Yaklaşık tedavi koşulları, ilacın sıvı formu için olanlardan farklı değildir.

Siğiller için kırlangıçotu özü

Siğillerden kırlangıçotu özü eczaneden satın alınabilir veya bağımsız olarak yapılabilir. Tıbbi bir reçete olmadan serbest bırakıldı.

İlacın kendi kendine hazırlanması için şunları yapmalısınız:

 1. Çiçeklenme döneminde kırlangıçotu saplarını ve yapraklarını toplayın.
 2. Et kıyma makinesinden elde edilen 1 kg ham maddeyi yıkayın, kurutun ve süzün.
 3. Meyve suyunu hamurdan ayırmak için kütleyi tülbentten sıkın.
 4. Meyve suyu kabını 1 hafta boyunca karanlık ve sıcak bir yere koyun.
 5. Haftanın sonunda, meyve suyu fermente olacaktır. Bundan sonra, kabı delikli bir kapakla örtün ve bir hafta daha bırakın.
 6. İki hafta sonra, fermente edilmiş meyve suyuna, meyve suyunun hacminin iki katı bir hacimde %95 etil alkol eklenir.
 7. Elde edilen ekstrakt, 1 yıla kadar saklanabileceği buzdolabına yerleştirilir.

Bu şekilde elde edilen preparat siğil ve kondilomların yok edilmesinde kullanılabilir. Bunu yapmak için, sağlıklı cildi etkilememeye çalışarak neoplazmı günde 4-5 kez bir özü ile yağlamak gerekir. Kurs süresi genellikle 2-3 haftayı geçmez.

Siğiller için kırlangıçotu yağı

Celandine siğil yağı endüstriyel veya evde yapılabilir.

Ev yapımı ilaç hazırlamak için ihtiyacınız olacak:

 • kırlangıçotu otunun taze sapları;
 • ayçiçek yağı;
 • infüzyon kabı.

Kırlangıçotu sapları bir bıçakla ince bir şekilde kesilir, daha sonra bir kaba konur ve seviyesi bitkisel hammadde seviyesinden 3-4 cm daha yüksek olacak şekilde bitkisel yağ ile dökülür. Elde edilen karışım, bir saat boyunca ısıda demlenir, ardından bir hafta boyunca serin bir yerde temizlenir. Gerekli süre geçtikten sonra ilaç süzülür ve katı partiküller ayrılır. İlacın sıvı kısmı, 1: 1 oranında taze ayçiçek yağı ile seyreltilir.

Celandine yağı, akne ve diğer küçük cilt lekelerini tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Preparattaki aktif maddelerin konsantrasyonu oldukça küçük olduğundan, siğilleri ortadan kaldırmak için pratik olarak kullanılmaz. Teorik olarak, kırlangıçotu bazlı yağ, 1-2 ay boyunca günde birkaç kez tedavi edildiğinde küçük siğiller üzerinde yıkıcı bir etkiye sahip olmalıdır.

kırlangıçotu kaynatma

Celandine dayalı siğiller için ev yapımı ilaçlar

Bir kırlangıçotu kaynatma hazırlamak için, kurutulmuş hammaddeler kullanılıyorsa, 10 gram ot almalı, yulaf ezmesi veya toz haline getirmelisiniz. Daha sonra bitki 200 ml kaynar su ile dökülür ve ateşe verilir. Karışım 15 dakika kaynatılmalıdır. Çıkardıktan sonra ılık bir yerde 1 saat bekletin. Gerekli süre sonunda ilaç gazlı bezden süzülür ve söylendiği şekilde kullanılır.

Kırlangıçotu kaynatma yardımı ile agresif maruz kalmanın kabul edilemez olduğu yerlerde (ağız boşluğu, cinsel organlar, anüs bölgesi) bulunan genital siğiller ve neoplazmalar tedavi edilir. İlaç, duşlar (günde 2-3 kez) veya banyolar (1-15 dakika boyunca 1 kez / gün) şeklinde kullanılır. Tedavinin seyri, istenen sonuçlara ulaşılıncaya kadar, genellikle 3-4 haftadır. Mukoza zarlarına uygulamadan önce kaynatmanın 1: 1 kaynamış su ile seyreltilmesi önerilir.

Kontrendikasyonlar

Kırlangıçotu preparatlarının topikal kullanımı için birkaç kontrendikasyon vardır.

Bunlar şunları içerir:

 • ilacın bileşenlerine karşı hoşgörüsüzlük;
 • gebelik ve emzirme;
 • 3-5 yaşından küçük yaş;
 • hastanın düşük ağrı duyarlılığı eşiği;
 • ajanın uygulama alanında malign neoplazmalar ve açık yaralar.

Genel olarak kırlangıçotu, cilt büyümelerini ve nasırları gidermek için oldukça etkili ve güvenli bir çözümdür. Bu, yüzyıllar boyunca tıbbi uygulamalarla kanıtlanmıştır. Tedavinin güvenliği için bir ön koşul, mevcut patolojinin ve risk seviyesinin doğru bir şekilde değerlendirilmesidir. Bu nedenle, bir siğil kaldırma kursuna başlamadan önce bir dermatovenereoloğa danışmanız gerekir.